Rejže.cz - české stránky o asijském filmu
RECENZE
ČLÁNKY
SLOVNÍK
ODKAZY
INFO

 

 

Přejít na kategorii

 

 

Akce - festivaly, semináře, srazy fanoušků


české

Akce a festivaly pořádané v České republice, jejichž program obsahuje asijské filmy. Uvedený soupis nemusí být kompletní a některé akce se mnohou konat v jiném termínu, než je uvedeno. Vždy si přesný termín a místo konání ověřte na stránkách festivalu.

Festival krátkých filmů Praha
druhá polovina ledna, Praha
Šestý ročník pražského festivalu krátkých filmů pořádaného v kině Světozor.

PragoFFest
začátek února, Praha
Akce pokračující v tradici Pragoconu, únorového setkání členů českého fandomu. Opět nebude chybět ani separátní programový blok věnovaný manze, anime a japonské kultuře vůbec.

Festival otrlého diváka
únor, nebo první polovina března, Praha
Proslulá přehlídka obskurních a extrémních zákoutí kinematografie s místem konání v pražském kině Aero.

Eiga-sai
březen, Praha a Plzeň
Pod záštitou Česko-japonské společnosti a Velvyslanectví Japonska v České republice se v pražském kině Lucerna uskuteční druhá česká zastávka balíku soudobých japonských filmů putujících jako komponovaný program po světových kinech. Filmy vybrala japonská kulturní organizace Japan Foundation.

Seminář asijských filmů
polovina března, Hodonín (dříve Veselí nad Moravou)
Třídenní seminář asijských filmů se po mnoha letech konání v kině Morava ve Veselí nad Moravou spolu se svým hlavním organizátorem Marcelem Řimákem přesunul do Hodonína.

Febiofest
březen, Praha
Největší český a středoevropský filmový festival jako v minulých ročnících nabídne množství titulů z asijské provenience. Místem konání hlavního programu bude již tradiční multiplex CineStar na pražském Smíchově.

Anifilm
květen, Liberec (dříve Třeboň)
Mezinárodní festival animované tvorby, který si za dobu své existence, od roku 2002, vybudoval významnou pozici nejen v evropském, ale i světovém kontextu.

Animefest
začátek května, Brno
Setkání fanoušků japonského komiksu – mangy, animovaného filmu – anime a všech, kteří se zajímají o Japonsko jako takové. Původně první plnohodnotný samostatný con (con od slova convention – setkání) svého druhu v ČR se koná v brněnském kině Art.

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Zlín
červen, Zlín
Zlínský festival dříve zahrnoval také informativní sekci japonských anime, ale i ostatní programové bloky skýtají štědrou nabídku asijských hraných filmů.

Festival fantazie
první týden v červenci, Chotěboř
Festival fantazie je každoroční největší setkání příznivců všech světů fantazie v ČR: fantastiky filmové, seriálové, literární, herní, internetové i jakékoliv jiné, zaměřené na science-fiction a budoucnost, kosmonautiku a moderní technologie, fantasy a horor, mytologii a záhady, vojenství a historii.

MFF Karlovy Vary
první týden v červenci, Karlovy Vary
Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice.

Letní filmová škola
konec července, Uherské Hradiště
Letní filmová škola není školou ale ani filmovým festivalem v pravém slova smyslu. Je to kombinace obojího. Kdo chce, může si filmovku užít stejně jako kterýkoli jiný festival, zájemce o hlubší průnik do filmového umění si z Letní filmové školy odnese mnoho poznatků.

Advík
přelom července a srpna, Praha
Letní setkání příznivců japonské kultury, anime a mangy, hudebních her jako jsou DDR&ITG a dalších pořádané Mensou ČR.

European Shakuhachi Festival
září, Praha
Pražský festival hry na tradiční japonské nástroje hostující řadu mezinárodních interpretů v rámci svého dprovodného programu uvádí mimo jiné také hrstku japonských filmů.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava
říjen, Jihlava
Jihlavský festival prezentuje dokumentární tvorbu z celého světa.

Akicon
konec října, Praha
Akicon je podzimní setkání příznivců mangy, anime a japonské kultury vůbec. Akci pořádá Sdružení přátel japonské kultury.

Filmasia
první víkend v prosinci, Praha
Od roku 2005 pořádaná přehlídka věnovaná výhradně asijským filmům probíhá pražských kinech Lucerna a Ponrepo.

 

slovenské

Akce a festivaly pořádané na Slovensku, jejichž program obsahuje asijské filmy.

Febiofest
březen, Bratislava
Festival sice svým názvem odkazuje na tradici stejnojmenné pražské přehlídky, ale je na české Febiofestu zcela dramaturgicky i produkčně nezávislý a přinší divákům vlastní program s výběrem filmů z celého světa.

AnimeSHOW
březen, Bratislava

Artfilmfest
konec června, Košice
Přehlídka s pravidelnou sekcí věnovanou novinkám ze zemí Dálného východu.

Comics Salón
září, Bratislava
Největší slovenský sraz příznivců komiksů, mangy, anime a japonské kultury.

MFF Bratislava
začátek listopadu, Bratislava

 

evropské

Akce a festivaly pořádané v Evropě, které se zaměřují převážně nebo výhradně na asijské filmy, nebo jejichž součástí je unikátní retrospektiva vázaná na asijský film.

Festival des Cinémas d'Asie de Vesoul
únor, Vesoul, Francie

Berlinale
únor, Berlín, Německo
Prestižní, ale z hlediska programu nevyvážený mezinárodní filmový festival v Berlíně často přebírá retrospektivy pořádané japonským festivalem Tokyo FILMeX a jako každý velký festival zahrnuje do svého programu i premiéry asijských novinek.

Far East Film Festival
konec dubna, Udine, Itálie
Nejvýznamnější a největší evropský filmový festival zaměřený výhradně na asijské populární filmy se každoročně koná v univerzitním městečku Udine na sveru Itálie.

Terracotta Far East Film Festival
květen, Londýn, Velká Británie
Čtyřdenní přehlídka prezentuje třináct ukázek současné populární kinematografie Dálného východu.

Festival de Cannes
květen, Cannes, Francie
Jeden z největších festivalů na světě si již léta drží svou neotřesitelnou prestiž. Díky ní má privilegium nejžhavějších premiér a největších hvězd z celého světa.

Nippon Connection
červen, Frankfurt, Německo
Největší přehlídka japonských filmů mimo Japonsko. Doprovodný program zahrnuje množství panelových diskusí s tvůrci, přednášek a workshopů.

Neuchâtel International Fantastic Film Festival
červenec, Neuchâtel, Švýcarsko
Mezinárodní festival fantastických filmů pořádaný ve švýcarském Neuchâtelu má každoročně jako součást programu separátní soutěžní sekci asijských filmů.

La Biennale di Venezia
srpen, Benátky, Itálie
Historicky nejstarší mezinárodní filmový festival na světě představuje prestižní akci, na kterou plánují svou premiéru nejočekávanější filmové lahůdky roku. Mezi nimi samozřejmě nechybí ani asijské snímky.

MFF San Sebastian
září, San Sebastián, Španělsko

Raindance Film Festival
září, Londýn, Velká Británie
Festival nezávislých, dokumentárních a krátkých filmů Raindance každoročně uvádí několik pozoruhodných japonských filmů, které vybírá Jasper Sharp, jeden ze zakladatelů zásadních internetových stránek o japonském filmu Midnight Eye. Zastoupeny jsou však i snímky z dalších asijských zemí.

Sitges - Festival Internacional de Cinema de Catalunya
září, Sitges, Španělsko
Mezinárodně vyhlášený festival fantastických a žánrových filmů s tradičně silným zastoupením z Asie.

Camera Japan
září, Rotterdam, Amsterdam, Holandsko
Progresivní přehlídka japonské kultury nabízí vedle přednášek, workshopů a bloků zaměřených na architekturu, tanec a hudbu také třicítku pečlivě vybraných filmů. Přehlídka je putovní a po skončení hlavní části v Rotterdamu se přesouvá do Amsterdamu, Bruselu, Bredy, Haagu, Dordrechtu, Leidenu, Maastrichtu a Utrechtu.

Five Flavours
listopad, Varšava, Polsko
Jediný polsk festival zaměřen vhadně na produkci Asie každý rok představuje výběr z novinek posledního roku a speciální tematické sekce a retrospektivy.

Kinotayo
listopad, Paříž, Francie
Přehlídka současných japonských filmů, jejíž hlavním dějištěm je několik sálů v Paříži a posléze vybrané filmy putují do dalších francouzských měst. Přehlídka každoročně hostí množství filmařských osobností z Japonska.

 

americké

Akce a festivaly pořádané v Americe, které se zaměřují převážně nebo výhradně na asijské filmy, nebo jejichž součástí je unikátní retrospektiva vázaná na asijský film.

Silk Screen Asian American Film Festival
květen, Pittsburgh, Pennsylvania, USA
Festival zaměřený na filmovou tvorbu celé Asie uvede celkem dvacet celovečerních filmů.

New York Asian Film Festival
červen, New York, USA
Každoroční přehlídka třicítky populárních asijských filmů.

Fantasia Film Festival
červenec, Montréal, Kanada
Největší severoamerický festival zaměřený na žánrové snímky z celého světa.

Asian Film Festival of Dallas
červenec, Dallas, USA

Toronto International Film Festival
září, Toronto, Kanada
Jeden z nejvýznamnějších mezinárodních filmových festivalů každý rok hostí několik celosvětových premiér prestižních asijských novinek.

Fantastic Fest
září, Austin, Texas, USA
Týdenní přehlídka zaměřená na žánrovou tvorbu, především pak na horory, sci-fi, fantasy a kriminálky. Každoročně mají v programu výrazné zastoupení asijské filmy a animovaná tvorba z celého světa. Přehlídka se nezaměřuje pouze na současnou produkci, ale uvádí také klasické tituly.

 

asijské

Největší či dramaturgicky nejpřínosnější festivaly pořádané v oblasti Dálného východu zaměřené na tamní kinematografiie.

Hong Kong International Film Festival
přelom března a dubna, Hongkong

Shanghai International Film Festival
červen, Šanghaj, Čína

PiFan - Puchon International Fantastic Film Festival
červenec, Pučchŏn, Jižní Korea
Mezi fanoušky fantastických filmů proslulý festival, který přichází s novými talenty a nevídanými objevy na poli žánrových filmů.

PIA Film Festival
červenec, Tokio, Japonsko
Festival nezávislého japonského filmu, krátkých filmů a filmových debutů, který funguje jako odrazový můstek pro profesionální kariéru mnohých nadějných japonských filmařů.

HK Summer IFF
srpen, Hongkong
Letní filmová přehlídka pořádaná týmem organizátorů MFF Hongkong.

Focus on Asia - Fukuoka International Film Festival
září, Fukuoka, Japonsko

Pusan International Film Festival
říjen, Pusan, Jižní Korea
Jeden z předních světových filmových festivalů a filmových trhů pořádaný v jihokorejském Pusanu.

Tokyo International Film Festival
říjen, Tokio, Japonsko

Taipei Golden Horse Film Festival
listopad, Tchaj-pei, Tchaj-wan

Tokyo FILMeX
listopad, Tokio, Japonsko
Festival založený Takešim Kitanem patří mezi nejdůležitější světové filmové akce reflektující asijský film. Každý rok zahrnuje unikátní retrospektivu jednoho japonského filmaře, soutěž filmů začínajících režisérů z celé Asie, projekce dalšího tuctu filmů převážně z Asie a v neposlední řadě panelové diskuse s přítomnými režiséry, kritiky a mezinárodními hosty z filmové branže.

 

 

Rejže.cz - copyright